MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Läskedrycksmaskin 5806064
*
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:25:13
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 17:53:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23
-
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8026 Jarniniere
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:31
-
8067 BOX
Russia, Lenin. Signed, 14x7,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
7181 MILK CANS
3 pcs. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:36
*
Läskedrycksmaskin
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/4 17:53:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:23 -
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8026 Jarniniere
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:31 -
8067 BOX
Russia, Lenin. Signed, 14x7,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
7181 MILK CANS
3 pcs. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:36



